Na tému optimalizácie webovej stránky pre vyhľadávanie (Search Engine Optimization – SEO) sme si na našom blogu už čo to povedali. Dnes sa v rámci tejto témy zameriame špeciálne na obrázky a fotografie.

Zaujímať nás bude, aké postavenie v oblasti vylepšovania výsledkov vo vyhľadávaní budú obrázky zastávať a čo je pri nich potrebné optimalizovať.

Treba si uvedomiť, že vyhľadávače nevedia čítať obraz, ale iba text. Pri pridávaní obrázkov na váš web preto musíte okrem iného myslieť na nadpis a meta popis obrázka. Okrem toho je vhodné použiť kľúčové slovo v názve súboru.

Ukážme si príklad:

Ak píšete o newyorskej burze na Wall Street a pridávate obrázok ulice Wall Street, pomenujte tento súbor relevantne napr. wallstreet.png a nie 125987DCV85.png alebo photo25.png.

Alternatívny text

Výrazne dôležité miesto pri optimalizácii obrázkov má tzv. alternatívny text (skratka alt). Alternatívny text slúži k tomu, aby Google hľadajúcim vedel zobraziť relevantné obrázky. Na vyplnenie alternatívneho textu nezabúdajte ani pri linkovaní obrázka – alternatívny text by mal v tomto prípade približovať stránku prípadne objekt, na ktorý link z obrázka smeruje.

Správne zadaný alternatívny text:

<img src=”wallstreet.png” alt=”Wall Street v New Yorku” />

Nesprávne:

<img src=”159888154613546.png” >

Nezabúdajte, že kráľom v SEO je obsah, a je úplne jedno či má podobu textu alebo obrázka. Snažte sa (aj keď to samozrejme vždy nejde) do obrázkov a fotografií zakotvovať kľúčové slová, ktoré sú pre vašu stránku charakteristické.

Veľkosť obrázka

Pozor! Nezabúdajte ani na samotnú veľkosť obrázku. Ako sme už v jednom z našich článkov o rýchlosti načítavania webstránok uviedli, veľkosť obrázka je jedným z rozhodujúcich faktorov, ktorý určuje, za ako dlho bude vaša internetová stránka načítaná.

Ani ľudia, ani vyhľadávače Google či Yahoo nemajú radi príliš veľké (podľa nás sa dobre hodí prívlastok nemotorné) obrázky. Na mysli máme hlavne webové stránky, ktoré obsahujú desiatky obrázkov a fotografií. Je rozdiel, či k vášmu článku alebo blogovému príspevku pripnete fotografiu s veľkosťou 4,5 MB alebo veľkosťou 350 Kb.